Datum: 8.1.2018 | Zhlédnuto: 65x

Borneo

25. ledna 2018

Stejně jako po několik uplynulých let Vás v tento čas znovu oslovujeme a zveme na cestovatelská promítání, se kterými přijíždějí opakovaně v měsících leden až březen do Kaplice profesionální průvodci, cestovatelé, novináři, fotografové i nenapravitelní dobrodruzi, aby nám zpříjemnili zimní večery virtuálním touláním po naší planetě při poutavých i zábavných povídání za doprovodu svých originálníc


Borneo, nacházející se v jihovýchodní Asii, je třetí největší ostrov na světě. Na jeho území se rozkládají 3 státy - Indonésie, Malajsie a Brunej. Indonésie zabírá jih a střed tohoto ostrova, Malajsie pak sever a Brunej pouze malou část severního pobřeží. Na Borneu naleznete převážně prales, který je domovem mnoha druhů živočichů a rostlin, díky stovkám tisíc let izolace od okolních kontinentů a ostrovů se na něm vyvinula zcela ojedinělá fauna a flóra, kterou stojí za to objevit v koutech indonéských i malajských. Borneo je vůbec nejkrásnějším ostrovem východní části Malajsie.

Monumentální čtyřtisícovka Mt. Kinabalu je nejvyšším vrcholem od Himálaje až po Novou Guineu. Její svahy jsou zarostlé tropickou džunglí a nad prstencem nízkého rododendronového lesa ji korunuje mohutný, ledovci ohlazený žulový masiv, lemovaný skalními věžemi a sopečnou kalderou. Nachází se v NP Kinabalu, který je jedním z nejbohatších ekosystémů na světě a od r. 2000 národní památka UNESCO. Okolí nížinné řeky Kinabatangan zase oplývá mimořád-ným bohatstvím fauny stejně jako pralesní rezervace v Sepiloku, kde centrum pro záchranu orangutanů úspěšně navrací zraněné jedince a opuštěná mláďata do volné přírody. Pod názvem Borneo je ostrov znám i v Evropě a severní Americe. Indonéský název zní Kalimantan. Přednáší průvodce a zoolog Petr „Lynxxi“ Pavliska.

                                                                          Jaroslav Zeman