Datum: 12.9.2018 | Zhlédnuto: 173x

Co nového chystáme na zimu v Galerii Krampus?

od 1. listopadu 2018

Pokud vám výstava Krampusů a Percht v podzemních prostorách bývalého pivovaru připadala strašidelná a vy se příjemně "bojíte" rádi, pak si nenechte ujít další unikátní výstavu Dracula a ti druzí.


Upírská tématika nahradí alpské démony na začátku listopadu. A možná vás překvapí, jak silně je upírská historie tentokrát provázána právě s českou kotlinou, dokonce skrze kněžnu Eleonoru ze Schwarzenbergu i s Českým Krumlovem. 

Znepokojojící strašidelnou atmosféru tu navodí scénické obrazy s Kalrštejnskou paní, která mučila své poddané, s Čachtickou paní koupající se v krvi, krumlovskou kněžnou Eleonorou, považovanou za upírku, žďárský hřbitov, Dracula, pracovna Van Helsinga a mnoho dalšího.

Unikátem jsou pak strašidelné pohyblivé obrazy... 

Tajemnou putovní výstavu připravil tým z Letohrádku Mitrovských Brno

 

DRACULA

Nejznámějším upírem je slavný transylvánský hrabě Dracula, jehož příběh byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v Rumunsku patří k nejnavštěvovanějším památkám Balkánu. Jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy –  Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

ČACHTICKÁ PANÍ

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství. Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!

JAK SE CHRÁNIT PŘED UPÍREM

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat, a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce … Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

STRAŠIDELNÉ POHYBLIVÉ OBRAZY

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, upírská čarodějnice na hranici ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální „pohyblivé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.