Datum: 12.9.2018 | Zhlédnuto: 1719x

V Galerii Krampus straší Dracula a upíři...

od 1. listopadu 2018

Srdečně Vás zveme na naši novou výstavu DRACULA A TI DRUZÍ do místní KRAMPUS GALERIE, která je k vidění až do 6.1.2019.


Galerie Krampus, Náměstí 206, Kaplice, otevírací doba: 

PO-PÁ: 10:00 - 16:00 (na telefonické zavolání tel. 380 311 388, 734 156 777, 773 823 006) 

SOBOTA: 10:00-12:00, 13:00-16:00 hod 

NEDĚLE: 13:00-16:00 hod

(od 23.12. do konce roku otevřeno na telefonické objednání) 

Fotografie z výstavy.

VIDEOPOZVÁNKA JIHOČESKÉ TELEVIZE.

Pokud vám výstava Krampusů a Percht v podzemních prostorách bývalého pivovaru připadala strašidelná a vy se příjemně "bojíte" rádi, pak si nenechte ujít další unikátní výstavu Dracula a ti druzí.

Upíři a další strašidelné bytosti, lačnící po lidské krvi opanovali sklepní podzemní prostory v Galerii Krampus. Dracula, Čachtická paní, krumlovská kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, krutá vražedkyně Kateřina z Komárova, upírobijec Van Helsing, ne(mrtvý) správce Ulrich ze Žďáru ... ti všichni jsou součástí stylizovaných výpravných scén, pro které jakoby sklepy bývalého kaplického pivovaru byly stvořeny. Ponurá atmosféra tu na vás dýchne na každém kroku... 

Velkým lákadlem jsou také unikátní hrůzostrašné pohyblivé obrazy, které se vám budou proměňovat přímo před očima... Tento zážitek si nenechte ujít!

Expozice, která jistě upoutá silnou vizuální stránkou a navodí pocit lehkého mrazení v zátylku, má za cíl i poučit jak o lidské krutosti tak o sklonu k naší pověrčivosti... Legendy vznikaly na základě skutečných příběhů z historie, vycházejí jak z lidového vyprávění, záznamů kronikářů či soudních procesů.  

Koho zde potkáte: 

DRACULA

Nejznámějším upírem je slavný transylvánský hrabě Dracula, jehož příběh byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v Rumunsku patří k nejnavštěvovanějším památkám Balkánu. Jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy –  Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí. Tato šlechtična žila v Českém Krumlově, kde je také pohřbena... Její životní příběh je velmi znepokojivý.  

ČACHTICKÁ PANÍ

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství. Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!

JAK SE CHRÁNIT PŘED UPÍREM

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat, a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce … Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

STRAŠIDELNÉ POHYBLIVÉ OBRAZY

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, hroba Draculy ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální „pohyblivé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.

 

 Doporučit
Sdílet na Facebooku
Doporučit známému
Vytisknou článek
Aktuálně
... přejít na aktuality