Kultura pro mládež v Kaplici

Chybí v Kaplici kultura pro mládež a mladé? Občas se setkáváme s tímto názorem, že se v našem městě nepořádá téměř nic pro mládež, pro věkovou kategorii náctiletých. Naší snahou je nabízet kulturní vyžití Kapličákům napříč celým věkovým spektrem.


Od kulturních programů pro seniory, střední generaci (divadla, cestovatelské besedy, koncerty, plesy), akce pro širokou veřejnost (tradiční programy v průběhu celého roku jako je Masopust, Pálení čarodějnic, Advent na náměstí, Kolem kolem Kaplicka), ale i pro děti (divadélka, karnevaly, dětská promítání, dětský program slavností). Akce cílené na mládež, či na mladé v našem repertoáru také nechybí. Letos se poprvé v městském parku konal hudební festival Sucháčfest, v minulých letech zde probíhal Kaplický šokec, na Kaplických slavnostech pamatujeme na mladé při výběru hudebníků a kapel či doprovodném programu s kaskadéry apod. Krampus show, která se v Kaplici poprvé objevila v roce 2012, nebyla přímo cílena na mládež, ale právě mládež vždy tvořila podstatnou část publika. Do kulturního domu se po asi roční pauze vrací éra diskoték, které bychom rádi obohatili o vystupování raperů a kapel pro mládež. V březnu příštího roku se mohou místní těšit na koncert Tomáše Kluse. Dvakrát do roka přivítáme v kulturním domě některého z bavičů (tento rok zde vystoupila např. Partička, příští rok jsme pozvali vždy vyprodaného Zdeňka Izera).

Programová skladba kina je na mládež zaměřená poměrně silně. Ať už tu budeme mluvit o oblíbených 3D filmech, akčních snímcích, fantasy filmech, komediích či pohádkách.

Všechny výše zmíněné akce lze zhodnotit z pohledu návštěvnosti (a to i včetně diváků z řad mládeže) velmi pozitivně. Naopak ne zcela ideální zkušenost jsme učinili s pořádáním koncertů, navazujících na studentské majálesy. Jedinou výjimkou byl beznadějně vyprodaný koncert skupiny Mandrage, ale jakýkoliv další koncert uspořádaný v rámci Majálesu končil návštěvnickým fiaskem. A to i přesto, že byly pozvány prověřené a zajímavé kapely.

Následující rozšíření nabídky KIC Kaplice jako aktivity pro mladé lidi se sice přímo mládeže netýká, ale už si získalo na oblibě a tou nabídkou je půjčování elektroskútrů (příp. elektrokol), ale zvláště na jízdy na skútrech slyší mladí a hojně tuto možnost přes léto využívají. Elektroskútry KIC Kaplice půjčuje díky spolupráci s E.ON.

Jistě bychom ocenili návrhy a nápady, co by se v Kaplici mládeži líbilo. Co se týká výše vstupného a případných možností akcí bez vstupného, to už je otázka složitější.  Relativně velké množství z ročního objemu kulturních akcí (zvláště ty masové akce pro širokou veřejnost) dotuje město prostřednictvím rozpočtu KIC, ale zakoupené programy jako jsou divadelní představení, koncerty, náplňové programy plesů a diskoték, filmová představení, už není možné hradit z omezeného rozpočtu. Většinou je ale realita taková, že na tyto pořady stále musí určitou částí přispět krom diváků i KIC (potažmo město).

Dále se na všechny těšíme…                              team KIC Kaplice 


Autor: KIC Kaplice | Zveřejněno: 8.1.2018 - 00:00 | Zhlédnuto: 823x