Dracula a ti druzí

Tajemná upírská výstava, ve které se setkáte se smyšlenými bytostmi z legend, ale i reálnými postavami z dávné minulosti, jenž toužily po lidské krvi…

8.12.2018 - 6.1.2019
10:00 - 16:00
KIC Kaplice (organizátor)
Pivovarské sklepy

V Galerii Krampus, Náměstí 206

 

Po celý listopad a prosinec budou sklepní prostory Galerie Krampus patřit dalším strašidelným bytostem a tentokrát se bude jednat jak o smyšlené bytosti z legend, tak i reálné postavy z dávné minulosti, jenž toužily po lidské krvi…

Ano, jedná se o upíry. Nejznámějším upírem je slavný transylvánský hrabě Dracula, jehož příběh byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v Rumunsku patří k nejnavštěvovanějším památkám Balkánu. Jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy –  Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství. Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat, a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce … Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, upírská čarodějnice na hranici ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální „pohyblivé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.


Doporučit
Sdílet na Facebooku
Doporučit známému
Vytisknou článek
Další aktuality
... přejít na aktuality
Facebook