Dracula a ti druzí

Tajemná upírská výstava, ve které se setkáte se smyšlenými bytostmi z legend, ale i reálnými postavami z dávné minulosti, jenž toužily po lidské krvi…

2.11.2018 - 6.1.2019
10:00 - 16:00
KIC Kaplice (organizátor)
Pivovarské sklepy

V Galerii Krampus, Náměstí 206

 

Po celý listopad a prosinec budou sklepní prostory Galerie Krampus patřit dalším strašidelným bytostem a tentokrát se bude jednat jak o smyšlené bytosti z legend, tak i reálné postavy z dávné minulosti, jenž toužily po lidské krvi…

Ano, jedná se o upíry. Nejznámějším upírem je slavný transylvánský hrabě Dracula, jehož příběh byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v Rumunsku patří k nejnavštěvovanějším památkám Balkánu. Jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy –  Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství. Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat, a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce … Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, upírská čarodějnice na hranici ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální „pohyblivé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.


Doporučit
Sdílet na Facebooku
Doporučit známému
Vytisknou článek
Další aktuality
Facebook