Krampus show Kaplice 2015


Sobota 12. prosince 2015 patřila v Kaplici opět strašidelným alpským bytostem, zvaným Krampus. Dvacetdevět skupin z Horního, ale i Dolního Rakouska a Bavorska, čtyři stovky masek Krampusů či Percht, lesních skřetů a jiných bytostí a trasa průvodu, která měřila dobrých 1,2 km - takovou podívanou nabídla letos jihočeská Kaplice návštěvníkům z celé České republiky. 
 

Ulice města opanovaly na dvě a půl hodiny mýtické démonické bytosti, bestie, utržené ze řetězu, chrliči ohňů, čarodějnice, vlídní andělé, rozdávající dětem bonbony, i pekelné vozy řízené ďábelskými řidiči, kovář s výhní, nebo specialita, která se v Kaplici letos představila úplně poprvé: tzv. Widdersdorferští vlci. Za tímto jménem se skrývá skupina s obrovskými zvonci spuštěnými od pasu ke kolenům, jejichž pochod je doprovázen hypnotizujícím rachotem, téměř až "symfonií" těchto zvonů, do kterých "Vlci" buší svými koleny. 

Tradici Krampuslaufů se daří především v alpských zemích, kde se legenda o těchto bytostech (původně s kladným aspektem ochránců před zlými duchy zimy a později již klasicky spojenými s Mikulášem a funkcí trestání zla) zrodila. V Kaplici, jako příhraničním městě poblíž Rakouska, se tzv. "běh Krampusů" představil prvně v roce 2012 a obrovský zájem si přímo říkal o pokračování i v dalších letech a roku 2015 zde dokonce vzniklo, možná dokonce první evropské, "muzeum" Krampusů, nazvané Galerie Krampus, kde si návštěvníci mohou prohlédnout zblízka originální masky, používané při Krampuslaufech a dozvědí se i pár střípků z historie.

Videosestřih si můžete prohlédnout zde. (archiv CKTV)

Videosestřih od Production 1.