Krampus show Kaplice


"Krampus" má svou prastarou tradici především v alpských zemí. Je to démonická bytost, mýtická šelma s rohy, ďábelský společník, který doprovází Mikuláše v předvánočním čase a jeho úkolem je trestat neposlušné děti.


Každý rok se v sousedním Rakousku začátkem prosince prohánějí v ulicích měst pekelné bytosti a probíhají zde tzv. Perchtenlauf nebo-li „čertovské běhy“. Krampusové při nich řinčí svými řetězy, ověšenými kravskými zvony, chrlí bengálské ohně a pouští hrůzu na diváky, kteří vždy v ohromných počtech lemují jejich cestu. Je to divoká a strašidelná show s neskutečně silnou vizuální stránkou…Masky démonů jsou velmi propracované a značně děsivé.

Kaplice se už třikrát stala dějištěm této adrenalinové podívané a jak vypadaly Krampus show v roce 2012, 2013 a 2014 se můžete dočíst v autentických reportech z akce a z fotogalerií na stránce níže.


Krampus show 2017

... více na: Krampus show 2017

Krampus show Kaplice 2016

Krampus Show Kaplice slavila v roce 2016 půlkulatiny. V tomto ročníku se prohánělo ulicemi města rekordních 500 démonických bytostí.

... více na: Krampus show 2016

Krampus show Kaplice 2015

Sobota 12. prosince 2015 patřila v Kaplici opět strašidelným alpským bytostem, zvaným Krampus. Dvacetdevět skupin z Horního, ale i Dolního Rakouska a Bavorska, čtyři stovky masek Krampusů či Percht, lesních skřetů a jiných bytostí a trasa průvodu, která měřila dobrých 1,2 km - takovou podívanou nabídla letos jihočeská Kaplice návštěvníkům z celé České republiky. 

... více na: Krampus show 2015

Krampus show Kaplice 2014

Na příliv diváků a plné ulice, když Kaplicí v době před Vánoci procházejí hordy rakouských Krampusů a Percht, jsme si již zvykli, ale třetí Krampuslauf přesto zbořil další hranice.

... více na: Krampus show 2014

Krampus show Kaplice 2013

Krampus show se po roce vrátila do Kaplice a i podruhé jí doprovázela ohromná síla diváků. Od sobotního dopoledne byl střed města kvůli přípravám uzavřen pro dopravu a přípravy si vyžádaly i omezení pohybu v centru.

... více na: Krampus show 2013

Krampus show Kaplice 2012

V sobotu 15. prosince 2012 zažila Kaplice dlouho nevídanou věc. Její ulice zaplnily možná až dvě tisícovky lidí, kteří obsadili náměstí a olemovali širokou Lineckou ulici od centra až po kulturní dům. Kaplické, ale i návštěvníky z velmi širokého okolí (např. ze Strakonic, z Brna …) přitáhla do města návštěva rakouských Krampus – démonických bytostí, kteří svým původem sahají až do Alp.

... více na: Krampus show 2012